Szanowni Państwo!

Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast serdecznie zaprasza do udziału w kontynuacji cyklu szkoleniowego "Zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi w praktyce".

Zapraszamy Państwa do udziału w kolejnych sesjach cyklu – zarówno osoby kontynuujące szkolenie, jak i nowych uczestników, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z kompleksowym poznaniem przepisów i praktyki gospodarki odpadami komunalnymi.

Do udziału zachęcamy również praktyków – osoby już działające w obszarze gospodarki odpadami, które chcą pogłębić swoją wiedzę, wymienić doświadczenia i zapoznać się z aktualnymi rozwiązaniami oraz interpretacjami przepisów.


Czytaj więcej
WTOREK, 11 listopada 2025 r. godz. . Dzisiaj są imieniny: Bartłomieja, Marcina - Święto Niepodległości

Szkolenie nt. "Zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi w praktyce"

Szanowni Państwo,

Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast zaprasza do udziału w szkoleniu nt.

"Zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi w praktyce".

cykl praktycznych wykładów szkoleniowych zakończonych wydaniem certyfikatu KFDZOM nabycia kompetencji zawodowych w prowadzeniu gospodarki odpadami komunalnymi.

Szkolenie przeznaczone jest dla osób zajmujących się lub chcących zajmować się zarządzaniem związanym z wytwarzaniem, zbieraniem, odbieraniem i przetwarzaniem odpadów komunalnych.

Wielkość i skomplikowany charakter prawa związanego z gospodarką odpadami komunalnymi wymaga ciągłego śledzenia przepisów, umiejętnej ich interpretacji i aktualizacji wiedzy na wszystkich szczeblach zarządzania tą skomplikowaną i objętą licznymi sankcjami gałęzią gospodarki. W tym celu Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast postanowiło zorganizować w formule otwartej dla wszystkich zainteresowanych cykl wykładów seminaryjnych kończący się uzyskaniem certyfikatu nabycia kompetencji zawodowych. Kurs składać się będzie z 5-ciu jednodniowych zjazdów. Również będzie możliwość wzięcia udziału tylko w wybranych przez siebie poszczególnych sesjach po których uczestnik otrzyma stosowne zaświadczenie.

Wykłady będą prowadzić znani i doceniani w środowisku branżowym specjaliści, praktycy z zakresu prawa, technologii i zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi.

Wykładowcy:

dr inż. Piotr Manczarski

adiunkt, pracownik naukowy, kierownik Zespołu Gospodarki Odpadami, Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska Politechniki Warszawskiej, autor wielu publikacji w dziedzinie gospodarki odpadami: ponad 80 publikacji w branżowych czasopismach naukowo-technicznych; współautor podręczników z zakresu ochrony środowiska (gospodarka odpadami); organizator i uczestnik szeregu krajowych i zagranicznych konferencji i sympozjów naukowo-technicznych.

mec. Katarzyna Wolny-Tomczyk

adwokat w ECO LEGAL Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, Prezes Zarządu Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy, Członek Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy. Specjalizuje się w prawie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem prawa odpadowego (w kontekście regulacji krajowych i unijnych). Udziela wsparcia w zakresie uzyskiwania decyzji środowiskowych, zezwoleń na zbieranie, przetwarzanie odpadów, pozwoleń na wytwarzanie odpadów, pozwoleń zintegrowanych. Wspiera w procesie ustalania obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a także reprezentuje w postępowaniach dotyczących opłat za korzystanie ze środowiska, kar i odpowiedzialności za szkody w środowisku. Doradza w sprawach związanych z prawem geologicznym i górniczym, prawem energetycznym, emisjami gazów cieplarnianych i z obrotem uprawnieniami do emisji. Prowadzi szkolenia z zakresu prawa odpadowego organizowane dla przedsiębiorców i przedstawicieli samorządów. Od sierpnia 2020 roku Członek Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy. Od lipca 2022 roku Prezes Zarządu Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy. Od września 2022 roku Członek grupy roboczej ds. pochodzenia i dostępności biomasy – przy departamencie OZE w MKiŚ.

mgr inż. Anna Panek- Kisała

wieloletni wykładowca zagadnień związanych z gospodarką odpadami. Posiada duże doświadczenie w przeprowadzaniu kontroli, wydawaniu decyzji administracyjnych oraz weryfikowaniu danych ewidencyjnych. Aktualnie realizuje obowiązki przedsiębiorców wytwarzających zbierających i przetwarzających odpady. Jest także członkiem zespołu roboczego działającego przy Ministrze Klimatu i Środowiska oraz ekspertem Konwentu Kierowników Jednostek Komunalnych.

Sesja 1

23 października 2025 r. – mgr inż. Anna Panek-Kisała

  1. Jak należy interpretować definicje odpadowe
    • Odpad
    • Odpady komunalne
    • Różnica pomiędzy ponownym użyciem i przygotowaniem do ponownego użycia
    • Kiedy mamy do czynienia z odzyskiem, a kiedy z recyklingiem odpadów (skutki przy osiąganiu poziomów recyklingu)
  2. Rodzaje odpowiedzialności w gospodarce odpadami i wymagani z tym związane:
    • pierwotny i wtórny wytwórca odpadów,
    • przetwarzanie odpadów,
    • nieprofesjonalne i profesjonalne zbieranie odpadów,
    • sprzedawca odpadów,
    • pośrednik w odpadach, 
    • przetwarzający odpady, w tym prowadzący składowisko odpadów
    • transportujący odpady.
  3. Zasady realizacji i eksploatacji Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
    • Kto może realizować i prowadzić PSZOK
    • Czy budowa PSZOK wymaga uzyskania decyzji środowiskowej
    • Jakie wymagania przy prowadzeniu PSZOK realizuje gmina
    • Jakie wymagania musi spełnić podmiot inny niż gmina prowadząc PSZOK
    • Jakie odpady muszą, a jakie mogą być zbierane w PSZOK
    • Kto i kiedy zapłaci za przyjęcie odpadów do PSZOK
    • Czy w PSZOK mogą być zbierane odpady inne niż komunalne
    • Czy działalność PSZOK może wpływać na koszty systemu gminnego gospodarki odpadami
    • Komu PSZOK może przekazywać zebrane odpady
    • Przejmowanie odpowiedzialności za odpady (kiedy następuje)
    • Ponowne użycie i przygotowanie do ponownego użycia jako elementy funkcjonowania PSZOK
  4. Rola Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami oraz Planu Inwestycyjnego w realizacji inwestycji odpadowych
  5. Prowadzenie składowiska odpadów – wymogi prawne i najczęściej występujące problemy.
  6. Planowane zmiany w gospodarce odpadami

Sesja 2

27 listopada 2025 r. – mec. Katarzyna Wolny-Tomczyk

Kontrole w zakresie gospodarki odpadami:

  • podmioty odpowiedzialne za kontrolowanie przedsiębiorców w zakresie gospodarki odpadami
  • uprawnienia kontrolujących
  • kontrola planowa a interwencyjna.
  • kiedy organ musi przedstawić upoważnienie
  • protokół kontroli i jego konsekwencje
  • prawa przysługujące przedsiębiorcy w związku z protokołem kontroli
  • co to jest zarządzenie pokontrolne i jakie ma znaczenie w procesie kontrolnym
  • prawa przysługujące przedsiębiorcy podczas kontroli
  • czy i w jakim zakresie stosuje się przepisy ustawy Prawo Przedsiębiorców
  • zarządzenie pokontrolne i decyzja o wymierzeniu administracyjnej kary pieniężnej – jak się bronić
  • decyzja administracyjna po kontroli IOŚ
  • ogólne zasady decyzji administracyjnych –ostateczność, wykonalność, prawomocność
  • praktyczne problemy prawne w związku z karami pieniężnymi

sesja 3

21 stycznia 2026 r. mgr inż. Anna Panek-Kisała

Wymagane decyzje w gospodarce odpadami i ich wpływ na funkcjonowanie podmiotu

Podstawy prawne uzyskiwania decyzji w gospodarce odpadami:

  • jakie elementy musi posiadać decyzja administracyjna
  • kiedy jesteśmy zobowiązani posiadać decyzję związaną z wytwarzaniem odpadów
  • co to jest instalacja
  • jakie odpady wytwarzane są w instalacji (studium przypadku)
  • instalacje nie podlegające i nie podlegające pozwoleniom
  • zezwolenie na zbieranie odpadów
  • kto nie musi posiadać zezwolenia na zbieranie odpadów
  • decyzja na przetwarzanie odpadów w instalacjach i poza instalacjami – uzgodnienia właściwych organów
  • pozwolenie zintegrowane
  • operat p.poż w postępowaniach o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub zezwolenia na zbieranie czy przetwarzanie odpadów
  • czy na nieprofesjonalne zbieranie odpadów wymagane jest decyzja
  • obowiązek kontroli organu wydającego wraz z inspekcją ochrony środowiska (kiedy taka kontrola nie jest wymagana)
  • kontrola straży pożarnej przed wydaniem decyzji – czy zawsze obligatoryjna
  • kiedy uzgodnienia
  • Instrukcja eksploatacji składowiska
  • zgoda na zamknięcie składowiska – na co zwracać uwagę
  • czego wystrzegać się przy pisaniu wniosków o wydanie stosownej decyzji
  • jakie elementy decyzji uznajemy za warunki
  • wpływ zapisów/warunków zawartych w decyzji na funkcjonowanie Firmy
  • konieczność zgodności operatu P.poż oraz wniosku o zbieranie lub przetwarzanie odpadów

Omawianie problemów zgłaszanych przez uczestników szkolenia.

Sesja 4

27 Lutego 2026 r.- dr inż. Piotr Manczarski

Technologie zagospodarowania odpadów komunalnych:

  • Wymagania technologiczne stawiane Instalacjom Komunalnym (w tym MBP i składowiska)
  • Zasady prawidłowej eksploatacji składowisk i instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych
  • BAT (NDT) dla przetwarzania odpadów (wybrane zagadnienia dot. przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych i selektywnie zbieranych bioodpadów)
  • BAT (NDT) dla termicznego przekształcania odpadów (komunalnych)
  • Planowane BAT dla składowania odpadów

Sesja 5

5 marca 2026 r. – mgr inż. Anna Panek-Kisała

Wizyjny system kontroli miejsca magazynowania odpadów

Baza danych o odpadach – wytwarzanie, zbieranie, przetwarzanie, sprawozdawanie:

  • rejestracja podmiotu w BDO
  • aktualizacja danych – kiedy musimy to zrobić
  • wytwórcy odpadów zobowiązani do prowadzenia ewidencji
  • rodzaje odpadów zwolnionych z prowadzenia ewidencji
  • ewidencja uproszczona, za pomocą KPO – kogo dotyczy
  • jak przekazać lub odebrać odpady od podmiotu niezarejestrowanego w BDO,
  • przekazanie odpadów osobie fizycznej,
  • przekazanie odpadów pomiędzy różnymi miejscami prowadzenia działalności
  • jakie odpady należy ewidencjonować jako odpady komunalne (KEOK, KPOK)
  • co wpisać w prowadzoną ewidencję lub jakie dokumenty należy posiadać, aby ewidencji nie prowadzić,
  • odpady zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji
  • jakie decyzje wpisywane są z urzędu do rejestru BDO, a jakie trzeba wpisać samemu
  • problem określenia wagi przekazywanych odpadów,
  • status KPO – odrzucone, wycofane i konsekwencje z tego wynikające,
  • ewidencja odpadów w formie papierowej – kiedy jest to możliwe,
  • co zrobić jeśli zapomnimy zaprowadzić kartę w BDO
  • awarie systemu BDO
  • wypełnianie sprawozdania

Uczestnik otrzymuje zaświadczenie po każdej sesji, natomiast udział we wszystkich sesjach zakończony jest wydaniem certyfikatu.

Terminy szkoleń:

Sesja 1 - 23 października 2025 r. (Jak należy interpretować definicje odpadowe)
Sesja 2 - 27 listopada 2025 r. (Kontrole w zakresie gospodarki odpadami)
sesja 3 - 21 styczeń 2026 r. (Podstawy prawne uzyskiwania decyzji w gospodarce odpadami)
sesja 4- 27 lutego 2026 r. (Technologie zagospodarowania odpadów komunalnych)
sesja 5 - 5 marca 2026 r. (Wizyjny system kontroli miejsca magazynowania odpadów)

Miejsce szkolenia: Hotel Agat (ul. Strykowska 94; 91-604 Łódź; www.agathotel.pl).
Godziny rozpoczęcia szkoleń - 9:00.
Przewidywany czas szkoleń - ok. 5 godzin.
Koszt udziału w jednej sesji szkoleniowej wynosi 870,00 zł/os. netto + 23% VAT, i obejmuje materiały szkoleniowe, bufet kanapkowy, przerwę kawowa, lunch, zaświadczenie/certyfikat.

Zgłoszenia należy dokonać przesyłając załączoną wypełnioną kartę zgłoszenia wraz z potwierdzeniem wpłaty na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., do dnia wskazanego na karcie zgłoszenia

Serdecznie zapraszamy!

 

 
Prezes Zarządu Krajowego

Wojciech Janka

Załączniki:

  1. Karta zgłoszenia na szkolenie

Raport nr 1 firmy HSM Polska

Raport nr 1 firmy HSM Polska:

"Rynek gospodarki odpadami po wprowadzeniu rewolucji śmieciowej"

stan na wrzesień 2014

Historia Gospodarki Odpadami

Historia Gospodarki Odpadami

Ministerstwo Środowiska

Ministerstwo Środowiska i Klimatu

NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Grupa zamknięta - wymaga logowania
Udostępnij